ERASMUS+

Az Erasmus+ az Európai Unió oktatást, képzést, ifjúságügyet és sportot támogató programja.

ERASMUS+ PROGRAM

Európának biztosítania kell polgárai számára a tudásalapú társadalomban szükséges oktatást, készségeket és kreativitást. Gyorsan változó világunkban a megújuló oktatási rendszereknek alkalmazkodniuk kell a tanítás és tanulás új formáihoz, kihasználva az új lehetőségeket.  A 2021-2027 közötti új programszakasz költségvetésére több mint 26 milliárd euró támogatást fogadtak el.

Magyarországon a program megvalósítását a Tempus Közalapítvány koordinálja.

Mi az Erasmus+ program célja ?

• A kulcskompetenciák és készségek fejlesztése, különös tekintettel a munkaerőpiac és a társadalmi kohézió szempontjából fontos készségekre; elsősorban tanulmányi célú mobilitások, illetve az oktatási-képzési intézmények és a cégek közötti együttműködés segítségével.

• A minőség, az innováció és a nemzetköziesítés erősítése az oktatási-képzési intézményekben, elsősorban nemzetközi együttműködések segítségével, az oktatás-képzés világán túli szereplők bevonásával.

• A szakpolitikai reformok és az oktatási-képzési rendszerek modernizációjának támogatása, elsősorban szakpolitikai együttműködésekkel, az Unió átláthatóságot és elismertetést szolgáló eszközeinek hatékonyabb használatával, valamint a jó gyakorlatok megosztásával.

• A nyelvtanítás és nyelvtanulás fejlesztése, a nyelvi sokszínűség és az interkulturális érzékenység támogatása.

Kiknek szól az Erasmus+ program?

A program hallgatók, gyakornokok, önkéntesek, fiatalok, tanulók, felnőtt tanulók, tanárok, pedagógusok, egyetemi oktatók, trénerek, ifjúsági munkások, oktatási, képzési vagy ifjúsági területen működő szervezetek munkatársai számára nyújt részvételi lehetőséget. A pályázatokat intézmények, szervezetek nyújthatják be, az egyéni részvétel ezeken keresztül valósulhat meg.

Milyen tevékenységeket támogat az Erasmus+ program?

1. Mobilitás

• Pedagógusok, oktatók, oktatási és képzési szakértők, ifjúsági munkások mobilitása
  • Felsőoktatásban és szakképzésben tanuló diákok mobilitása (tanulmányok, munkaalapú tanulás, gyakornoki tevékenység)
  • Mesterfokú tanulmányokat végző diákok mobilitása (diákhitel-garancia eszköz)
  • Ifjúsági cserék és ifjúsági önkéntesség

2. Együttműködések: innováció és jó gyakorlatok cseréje

• Stratégiai partnerségek: kis léptékű együttműködések és nagy léptékű projektek a programban részt vevő országok között
  • Tudásfejlesztési szövetségek: a felsőoktatás és a munka világa közötti strukturált együttműködés
  • Ágazati szakképzettség-fejlesztési szövetségek: a szakképzés és a munka világa közötti strukturált együttműködés
  • Informatikai támogató platformok
  • Kapacitásépítés: harmadik országokkal megvalósuló felsőoktatási projektek

3. Szakpolitikai reformfolyamat támogatása

• Szaktudás az oktatás és képzés, valamint az ifjúságügy terén
  • Jövőbeni kezdeményezések
  • Az európai szakpolitikai eszközök támogatása
  • Együttműködés nemzetközi szervezetekkel
  • Szakmai párbeszéd, a szakpolitikák és az Erasmus+ program népszerűsítése

ERASMUS CHARTER

ERASMUS CHARTER 2021-2027

Erasmus+ hallgatói charta 2021-27

Milyen szektorokat támogat az Erasmus+ program?

További információ az Európai Bizottság honlapján

Az Erasmus+ programmal foglalkozó nemzeti irodák és elérhetőségeik

Forrás: https://www.tka.hu/palyazatok/108/-erasmus