Erasmus+ BIP Hollandiában 2025. január végén

Emberközpontú MI nem csak informatikusoknak!
Négy egyetem 68 hallgatója az utrechti HCAIM BIP-en

Az emberközpontú mesterséges intelligencia témájú hibrid intenzív képzés (Blended Intensive Program, BIP) immár harmadik alkalommal 2024. november végétől 2025. január végéig tartott. Az Utrechti Alkalmazott Tudományok Egyeteme szervezte három másik európai egyetemmel, továbbá kutatóintézetekkel és vállalkozásokkal együttműködve. A hallgatók kutatási terveket dolgoztak ki az MI-technológiák továbbfejlesztésére és különféle szakterületeken való alkalmazására, kiemelt figyelmet fordítva az emberközpontúságra.

Az emberközpontú MI – angolul Human-Centred AI, HCAI – célja az, hogy a humán szempontok – jogi és etikai kérdések, pl. elfogulatlanság, előítélet-mentesség, megmagyarázhatóság, átláthatóság, jogszabályoknak megfelelő működés – érvényesüljenek a műszaki tervezés és megvalósítás teljes folyamatában. A 2021-től 2024 elejéig tartó HCAIM projektben a négy egyetem a humán szempontokat előtérbe helyező tananyagot dolgozott ki informatikus hallgatók számára. A HCAIM projekt folytatásaként 2025 elején elindult PANORAIMA projekt célja olyan tananyag kidolgozása az MI emberközpontú alkalmazásának oktatására, amely nem csak informatikus hallgatóknak szól, sőt még a felnőttképzésben is felhasználható. A 2024/25. évi BIP már ezt az új szemléletet tükrözte.

68 diák négy egyetemről, 15-15 oktató és kutató

A 2025. január 27.-31. között megtartott BIP-en négy egyetemről 68 hallgató, valamint 15-15 egyetemi oktató és kutató-fejlesztő vett részt, köztük a BME 27 hallgatója és hét oktatója. A BME hallgatói közül 18-an a VIK-ről érkeztek (13 mérnökinformatikus, egy üzemmérnök-informatikus, két űrmérnök, egy egészségügyi és egy villamosmérnök). A GPK-t öt (három mechatronikai és két géptervező mérnök), az ÉPK-t és a GTK-t két-két, a TTK-t egy hallgató képviselte; elég színes lett a paletta! Mi több, a BME-sek között három Stipendium Hungaricum (SH) ösztöndíjas külföldi hallgató is volt: egy-egy mexikói, tunéziai, illetve vietnámi. Az oktatók közül négyen a VIK-ről, hárman a GTK-ról érkeztek. A HCAIM BIP-en való részvételünk kezd összegyetemivé válni…

Virtuális és személyes részvételű képzés

A képzés virtuális részében a hallgatók tájékoztatást kaptak az egyetemek, kutatóhelyek és vállalatok által kiírt kutatási témákról, majd – igény esetén konzultációs segítséggel – kiválasztották azt, amivel a következő hetekben – több esetben diplomatervként – foglalkozni akartak.

A képzés személyes részvételű, ötnapos része valóban nagyon intenzív volt (lásd: program). A résztvevők az első napokban több előadást hallgattak meg. Nagy érdeklődést váltott ki a különféle kulturális hátterű emberek együttműködésének nehézségeiről és ezek áthidalásának lehetőségeiről szóló előadás. Két módszertani előadás volt: az egyik a pitchek és poszterek, a másik a kutatási tervek szerepét és készítését mutatta be. Héder Mihály előadásában az etikai szempontok fontosságára hívta fel a figyelmet az MI témájú kutatási tervek, diplomamunkák készítése során. Három már végzett hallgató, köztük Szalai Márk Dániel a BME-ről a saját diplomatervezési tapasztalatait mondta el fiatalabb társaiknak.

A hallgatók az idő nagy részét a kiválasztott témában való elmélyüléssel töltötték: szakirodalmat kerestek az interneten; rövid prezentációt (pitchet) készítettek, ezeket a témagazdákkal, a jelen lévő oktatókkal és a hallgatótársakkal megvitatták; majd posztereket készítettek, ezeket az utolsó napon kiállítottak és bemutatták a résztvevőknek. Az elkészült poszterek itt, a HCAIM honlapon nézhetők meg, a fotók pedig ugyanott, a fotóalbumban.

Kapcsolatépítés, kísérő rendezvények, záróesemény

A munka mellett azért maradt idő az ismerkedésre, barátkozásra, kapcsolatépítésre, és nemcsak a kávé- és ebédszünetekben, hanem a három vacsora alatt is: a hétfő esti közös volt hallgatóknak és oktatóknak, a keddi a diákoké, a szerdai pedig az oktatóké volt. Csütörtök délután Utrecht néhány nevezetességét ismerhettük meg egy kvízzel egybekötött városi sétán.

Pénteken, a poszterbemutatók után került sor a záróeseményre, ahol az eltelt hét értékelése után különféle elismeréseket is kiosztottak. A legjobb poszterért járó díjat hárman vehették át, köztük Sarai Gonzalez y Gonzalez, a BME SH-ösztöndíjas, mesterszakos, mérnökinformatikus hallgatója.[1]

Ezen a héten volt a PANORAIMA projekt nyitómegbeszélése is, amelyen nyolc partnerországból mintegy 50-en vettek részt. Az új projektben folytatjuk a BIP-eket, hogy ezzel is segítsük a hallgatók felkészülését az MI emberközpontú alkalmazására.

Hanák Péter

BME VIK



[1]Best Poster Award (Legjobb Poszter-díj) a tervezett kutatómunka hatásának, eredetiségének és minőségének bemutatásáért, valamint a poszter áttekinthetőségéért, érthetőségéért, tömörségéért és megalapozottságáért.